Veza lufton semundjet kardiovaskulare

Written by on 24/05/2018

Veza eshte nje prej ushqimeve me te shendetshme dhe gjithashtu e pasur me proteina, vitamina dhe acidet yndyrore. Por mbi te gjitha veza ze vend ne pjesen me te madhe te gatimeve duke e bere nje ushqim te pazevendesueshem ne kuzhine. Sidoqofte, duke i ngrene ato ne dieten ditore kjo mund te permiresoje jo vetem shendetin tuaj ne nje kohe te shkurter por edhe ne nje plan afatgjate. Nje studim i koheve te fundit ka pohuar se nese hani nje veze ne dite ne menyre drastike mund te zvogeloje zhvillimin e semundjeve kardiovaskulare ne te ardhmen. Studiuesit nga Kina dhe Britania e Madhe zbuluan se nese njerezit konsumojne  nje veze çdo dite kane nje ulje prej 26% te rrezikut te vuajtjes nga nje goditje hemorragjike dhe 18% me pak te rrezikut te vdekjes nga semundjet kardiovaskulare.


Reader's opinions

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *Current track

Title

Artist