Vendet ku paga eshte me e larte dhe oret e punes me te pakta

Written by on 06/06/2018

Shume mund te jene te pakenqur me kushtet e punes dhe kerkojne te shkojne vend te huaj, ku mund te punojne me pak dhe te fitojne me shume.  Duke marre shkas nga kjo gje Deutsche Bank dhe UBS kane bere nje studim duke renditur qytetet qe ofrojne page me te larte, me pak ore pune gjate javes dhe pushime te mjaftueshme gjate vitit. Ne krye te ketij klasifikimi eshte qyteti-shtet i Luksemburgut qe u ofron qytetareve te tij kujdes shendetesor falas dhe i trajton punonjesit e vet mjaft mire. Ne Luksemburg paga mesatare mujore arrin ne 4200 dollare, per rreth 1700 ore pune ne vit dhe 32 dite pushime te paguara. Pas tij renditjen e vijojne Mynihu, Parisi, Helsinki, Lion, Kopenhagen dhe Roma.


Reader's opinions

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *Current track

Title

Artist