Turqia me rekord turistesh, 8 milione te huaj ne 4 muaj!

Written by on 03/06/2018

Rreth 8 milione turiste jane drejtuar ne Turqi vetem ne 4 muajt e pare te ketij viti duke e kthyer kete destinacion ne nje prej me te preferuareve te momentit. Sipas ministrit te kultures dhe turizmit ne kete vend kjo shifer perben nje rritje me 32% me shume sesa viti i kaluar. Stambolli , nje prej qyteteve me te medha turke pa dhe rritjen me te madhe te turisteve me plot 4 milione ne kete periudhe. Nderkohe ne vend te dyta pas Stambollit, rajoni bregdetar i Antalias vijon renditjen si me i preferuari nga turistet ne Turqi me rreth 2 milione turiste. Turistet nga Irani, Gjermania dhe Gjeorgjia kane qene ate me numrin me te larte ne Turqi. Turqia pret mbi 40 milione turiste te huaj brenda ketij viti.


Reader's opinions

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *Current track

Title

Artist