Turqia, destinacioni i gjashtë më i popullarizuar në botë për turistë

Written by on 07/09/2021

Të ardhurat turistike të Turqisë ishin 2.4 miliardë dollarë në tremujorin e parë të këtij viti. Në tremujorin e dytë, të ardhurat nga turizmi arritën në 3 miliardë dollarë, sipas Institutit të Statistikave Turke. Ministri i Kulturës dhe Turizmit Mehmet Nuri Ersoy ripohoi objektivin vjetor të qeverisë prej 25 milionë turistësh të huaj.

Ai tha gjithashtu se rreth 17 milionë turistë dhe turq që jetonin jashtë vendit vizituan  Turqinë në fund të gushtit, 1 milion më shumë nga shifra e përgjithshme e vitit 2020-të./radiotravel.al 


Reader's opinions

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *Current track

Title

Artist