Turqia arrin 15 milione turiste ne pjesen e pare te ketij viti

Written by on 21/08/2018

 

Numri i turisteve qe vizituan Turqine ne gjashtemujorin e pare te ketij viti u rrit me 15%. Ministria e Kultures dhe Turizmit raportoi se 15 milione persona vizituan Turqine ne kete periudhe. Vetem ne muajin qershor, Turqia u vizitua nga rreth 5 milione turiste, nje shifer rekord kjo me rritje prej 44% krahasuar me te njejtin muaj te vitit te kaluar. Numri me i madh i turisteve qe e vizituan Turqine gjate periudhes janar-qershor 2018 ishin nga Rusia. Gjermanet renditen te dytet ndjekur nga anglezet. Tre destinacionet me te preferuara nga vizitoret e huaj ne Turqi jane Stambolli, Ankaraja dhe Antalia.

Tagged as

Reader's opinions

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *Current track

Title

Artist