Turizmi i veres ne Itali, 73 milione shishe vere per turistet ne nje vit!

Written by on 21/05/2018

Rreth 62 milione turiste te huaj do te mberrijne ne Itali gjate vitit 2018 sipas parashikimeve. Gjermania do te jete edhe tregu kryesor me rreth 15% te totalit te turisteve, ndjekur nga SHBA, e cila pritet te kete edhe rritjen me te madhe, Franca, Britania e Madhe dhe Zvicra.  Sipas nje studimi te fundit te Vinitaly Observator2018 keta vizitore do te konsumojne rreth 73 milione shishe vere italiane duke e kthyer turizmin e veres ne kete destinacion ne me fitimpruresin. Ne Itali vitin e kaluar u shiten 352 milione litra vere. Vetem gjate tre muajve te pare 2018 pati nje rritje me 6.5% te shitjeve krahasuar me te njejten periudhe te vitit te kaluar. Ne krye te vendeve me terheqese nga turizmi i veres jane Gjermania, SHBA, Britania e Madhe, Zvicra dhe Franca.

 

 


Reader's opinions

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *Current track

Title

Artist