Turizëm për vaj ulliri në ishullin më të popullarizuar të Greqisë!

Written by on 18/02/2021

Ndonëse Mykonos në Greqi është shtëpia e rreth 30.000 pemëve të ullirit, ishulli nuk është i njohur për prodhimin e vajit të ullirit. Kjo është kryesisht për shkak të mungesës së një fabrike lokale, e cila i detyron prodhuesit të transportojnë ullinjtë e tyre në ishuj të tjerë dhe të presin me ditë që ato të transformohen. Si rezultat, vaji i ullirit që prodhohet është zakonisht i një cilësie jo shumë të lartë.

Image result for mykonos olive oil

 

Megjithatë, kjo do të ndryshojë së shpejti, pasi planet janë tashmë që në ishull do të ndërtohet një fabrikë. Deri atëherë vendi vazhdon të përqendrohet në edukimin e turistëve që vizitojnë ishullin në lidhje me vajin e ullirit dhe promovimin e saj në pjesën tjetër të Greqisë./radiotravel.al 


Current track

Title

Artist

Background