Traumë në tregun e aksioneve, investitorët tërheqin mijëra dollarë!

Written by on 13/05/2019

Investitorët kanë tërhequr më shumë se 20 miliardë dollarë nga titujt botërorë të kapitalit, çka nënkupton një tension mes Shteteve të Bashkuara dhe Kinës. Paratë që kanë dale nga kapitali javën e fundit kanë kapur shifrën e tretë më të madhe për vitin, sipas analizës së fluksit të fondeve nga Merill Lynch. Fondet e kapitalit në SHBA, kanë patur një fluks dales prej afro 14 miliardë dollarë, kurse përsa i përket fondeve europiane kanë patur dalje deri në afro 3 milardë dollarë. Në total, fluksi I daljeve të vitit 2019 ,pritet të jetë më i keqi që prej 2016-ës.

US President Donald Trump (L) sits with Chinese President Xi Jinping (R) during a bilateral meeting at the Mar-a-Lago estate in West Palm Beach, Florida, on April 6, 2017. / AFP PHOTO / JIM WATSON (Photo credit should read JIM WATSON/AFP/Getty Images)


Reader's opinions

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *Current track

Title

Artist