Trajneri i ekipit sudanez… nje grua1

Written by on 04/04/2018

Trajneri i ekipit sudanez… nje grua!

Salma al-Majidi eshte gruaja e pare qe ka shkruar nje kapitull te ri ne historine e futbollit ne Sudan, aspak per arritje te rendesishme apo per trofe, por sepse eshte e para qe drejton nje ekip meshkujsh, ne nje disipline qe ne vendin afrikan eshte ekskluzivisht per burra. 27-vjeçarja stervit skuadren e Al Ahly te qytetit Al Gadaref.Pavaresisht kritikave, trajnerja mbetet stoike ne qendrimin e saj per te vazhduar karrieren, ne nje vend ku sporti konsiderohet luks mes 1.001 halleve dhe varferise ekstreme. Nje tjeter grua, qe ka merituar vleresime ne futbollin sudanez, ka qene me pare Mounira Ramadan, e cila ne vitet ’70 arbitroi disa ndeshje ne futbollin e meshkujve.


Reader's opinions

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *Current track

Title

Artist