Toyota ne bashkepunim me Uber per makina pa shofer

Written by on 29/08/2018

 

Kompania e njohur japoneze e makinave ”Toyota” do te investonte 500 milione dollare per makinat pa shofere, pasi ra dakord me kompanine e udhetimeve ”Uber”. ”Toyota” dhe ”Uber” do te integrojne teknologjine e vetengarjes dhe do te fillojne pilotimin e programit ne rrjetin e shperndarjes se makinave te kompanise amerikane ne vitin 2021. Investimi i ”Toyota”-s vjen pasi banka japoneze, SoftBank mori 15% te aksioneve te kompanise ”Uber” per 7,7 miliarde dollare ne janar, duke u bere aksioneri kryesor ne kompanine amerikane.

Tagged as

Reader's opinions

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *Current track

Title

Artist