Tour Eiffel do te kthehet ne ngjyren origjinale, ate te kuqe!

Written by on 23/03/2018

Tour Eiffel qe eshte nje prej atraksioneve me te vizituara ne bote do te kthehet ne ngjyren origjinale, ate te kuqe. Kulla simbol e Parisit dikur ka qene pikerisht ne kete ngjyre, qe ka qene ajo tipike antindryshk e perdorur edhe per shume vepra te tjera. Nderkohe me kalimin e viteve autoritetet franceze kane eksperimentuar disa variante ngjyrash per kullen e hekurt ku mbizoterojne ato te erreta si grija dhe e zeza. Tanime dora e 20 e bojes qe do i jepet kulles Eiffel do te jete ajo e kuqe duke zevendesuar ngjyren e metalte qe mban aktualisht monumenti. Punimet per lyerjen duket se do te fillojne ne tetor te ketij viti dhe do te zgjasin 3 vjet deri ne perfundim.


Reader's opinions

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *Current track

Title

Artist