Tirana, destinacion i pare i turisteve te huaj ne Shqiperi

Written by on 15/08/2018

 

Tirana eshte kthyer ne nje qender atraksioni turistik per turiste te huaj nga rajoni, Europa, por edhe me gjere kete sezon veror. Statistikat me te fundit tregojne se gjate qershorit ne vend kane ardhur 490 mije turiste te huaj, te cilet si destinacion te pare kane pasur Tiranen. Sipas Drejtorise se Turizmit ne Bashkine e Tiranes ka nje rritje te turisteve polake, gjermane, franceze dhe spanjolle. Gjithashtu ka edhe turiste nga SHBA, apo Azia dhe Australia. Qe prej janarit, ne Shqiperi kane ardhur 1.4 milione turiste te huaj dhe nje pjese e konsiderueshme e tyre kane vizituar edhe Tiranen, ku kane shtuar ditet e qendrimit ne krahasim me vite me pare.

Tagged as

Reader's opinions

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *Current track

Title

Artist