Te kalosh oqeanin Paqesor me…not!

Written by on 05/06/2018

Notari 51-vjeçar, Ben Lecomte eshte nisur nga Japonia, me synimin per t’u bere i pari qe kalon oqeanin Paqesor me not. Ai pritet te notoje per rreth 8 ore ne dite, per mbi 6 muaj, me destinacion brigjet perendimore te Shteteve te Bashkuara. Mes veshtiresive me te cilat do te perballet ai jane peshkaqenet, stuhite, moria e kandileve te detit, por edhe temperaturat ekstremisht te uleta te ujit. Me kete nisme, ai gjithsesi shpresoj te zgjoje ndergjegjesimin per ndryshimet klimatike, pasi edhe nje ekip shkencetaresh do te kryejne studime gjate notimit prej rreth 9.000 km. Lecomte eshte pergatitur prej kohesh me ore te tera notimi ne det te hapur.Nuk eshte hera e pare qe aventurieri i futet nje sfide te tille. Ne vitin 1998, ai ishte i pari qe zhvilloi kalimin transatlantik, duke kryer me shume se 6.400 km ne 73 dite. Kur ai mberriti ne France, fjalet e para te asaj kohe ishin “kurre me”, por prej atehere duket se ka ndryshuar mendje dhe ka nisur nje sfide te re.

 


Reader's opinions

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *Current track

Title

Artist