Tasi i rralle kinez shitet per 25 milione euro!

Written by on 04/04/2018

Tasi i rralle kinez shitet per 25 milione euro!

Nje tas jashtezakonisht i rralle i dinastise Qinq, u shit ne ankand ne Hong Kong per 25 milione euro nga shtepia e ankandeve Sotheby’s. Me nje diameter prej 14,7 centimetrash, ky tas delikat eshte ngjyrosur me kombinim teknikash kineze dhe perendimore ku jane pikturuar edhe lule narcizi, qe shfaqen rralle ne porcelanet kineze. Objekti u ble nga nje klient anonim brenda pese minutash. Megjithate, kjo vlere e jashtezakonshme nuk perben nje rekord per nje qeramiken kineze. Nje tas 1 000-vjeçar i dinastise Song, qe eshte shitur per 32 milione euro, mban rekordin qe prej tetorit, si ai i shitur me shtrenjte.


Reader's opinions

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *Current track

Title

Artist