vlore

  Kalaja e Kanines, nje objekt historik dhe turistik, 6 km larg Vlores, pritet t’i nenshtrohet se shpejti restaurimit.Instituti i Monumenteve te Kultures beri te ditur sot se Keshilli Kombetar i Restaurimeve ka miratuar projektin per: “Restaurimin e fragmentit te murit te Kalase se Kanines”.Sipas IMK-se, Projekti i hartuar nga Drejtoria Rajonale e Trashegimise Kulturore […]

  Qyteti antik i Orikut ne qytetin e Vlores, gjate periudhes janar-gusht 2018 eshte vizituar nga 1800 turiste vendas e te huaj. Sipas shifrave te publikuara nga Drejtoria Rajonale e Trashegimise Kulturore Vlore, gjate kesaj periudhe ka pasur nje trefishim te numrit te vizitoreve, ne krahasim me te njejten periudhe te vitit 2017.Qyteti antik i […]

  Gjate diteve festive te ketij muaji, vizitoret do te mund te kene mundesi te vizitojne te gjitha monumentet dhe sitet arkeologjike te qytetit te Vlores falas. Drejtoria Rajonale e Trashegimise Kulturore Vlore ben te ditur se “perfitojne hyrje te lire me tarife zero, te gjithe vizitoret vendas dhe te huaj, ne te gjitha monumentet […]

  Ne qytetin e Vlores vazhdon puna per rikualifikimin e bulevardit “Ismail Qemali”, i cili do te kete nje pamje moderne, ku do te dominoje gjelberimi dhe mjediset shlodhese dhe argetuese. Punimet jane perqendruar ne pjesen e pare, nga rrethrrotullimi prane Lungomares deri ne kryqezimin me rrugen “Petrit Bisha”, ndersa javen e ardhshme do te […]

  Mediat italiane theksojne gjithnje e me shume faktin se numri  i turisteve italiane po rritet me ritme teper te shpejta ne Shqiperi, e sidomos nga deti. Sipas “Il Fatto Quotidiano” kurre me pare nuk jane pare kaq shume njerez ne piken e hipjes ne tragetet qe nga Brindizi shkojne ne Vlore dhe Sarande.Vendi i […]

Kete sezon 150 mije polake pushojne ne Shqiperi! Rreth 150 mije turiste nga Polonia, pritet te pushojne gjate ketij sezoni veror ne bregdetin e Shqiperise, kryesisht ne Jug, nje shifer kjo pothuajse 3 here me e madhe krahasuar me ate te vitit te kaluar. Kjo u deklarua nga Presidenti i Zyres Supreme te Auditimit te [...]
Te rinjte franceze me Peugeot vizitojne Vloren 800 te rinj franceze ndodhen ne Vlore per ta prezantuar ate si nje destinacion te mirefillte ne rrjetin e qyteteve turistike europiane, ne kuader te turneut sportiv, kulturor dhe solidariteti Europ’Raid. Te mahnitur nga bukuria e qytetit bregdetar, qe ofron plazhe, monumente te shumta kulturore dhe peizazhe fantastike, [...]

Current track

Title

Artist