turiste

Egjipti ka pasur një rritje të trafikut turistik që vjen nga një numër vendesh evropiane, veçanërisht Spanja dhe Franca. Kompanitë spanjolle turistike aktualisht po bëjnë rreth 48 udhëtime në muaj në Luxor. Turizmi parashikohet të jetë i shëndetshëm po ashtu nga gjysma e dytë e këtij muaji, me Japoninë, Korenë e Jugut dhe Indinë. Perqindja […]

Sondazhet tregojnë se shumica e turistëve rusë presin hapjen e plotë të kufijve brenda 2021. Destinacionet më të preferuara rezultojnë të jenë Tajlanda, Italia, Turqia, Egjipti dhe Spanja. Më shumë se 10.000 njerëz morën pjesë në sondazh dhe veçuan destinacionet e përmendura pasi nuk u duhet të bëjnë karantinë. Kur u pyetën nëse hapja e […]

Në kalanë e Beratit janë regjistruar gjysmë milion turistë nga viti 2014 deri në 2020-ën.  “Shifër e pakrahasueshme me të shkuarën, sikurse është shifër domethënëse e bizneseve të reja të vogla, të hapura gjatë kësaj periudhe në bashkinë e Beratit dhe  më gjerë se kaq”, – u shpreh Rama gjatë një bashkëbisedimi me qytetarët në […]

Pushuesit britanikë me prova të vaksinimit do të jenë në gjendje të udhëtojnë në Greqi që nga maji, sipas planeve që diskutohen në Athinë. Greqia tashmë ka realizuar një marrëveshje me Izraelin dhe Qipron, që do të thotë se njerëzit e vaksinuar do të kenë mundësi  të udhëtojnë midis vendeve pa pasur nevojë për karantinë. […]

Ndërsa qeveria Australiane po planifikon të shtrëngojë kufijtë për mbërritjet jashtë shtetit, edhe udhëtarët e vaksinuar kundër COVID-19 do të duhet t’i nënshtrohen një karantine të detyrueshme dy-javore në hotel me shpenzimet e tyre. Shefi mjekësor i vendit Paul Kelly ia ka atribuar këtë vendim, faktit se nuk ka prova të mjaftueshme rreth aftësisë së […]

Turistët holandezë janë besnikë të Greqisë kur vjen puna tek udhëtimet. Numri i holandezëve që kanë qenë në Greqi vetëm një herë arrin 6.8%, teksa të dhënat tregojnë se në 2019 mbi një milion turistë nga Holanda shkuan në Greqi për pushime. Ndër destinacionet më të vizituara mbetet Kreta, e cila çdo vit e më […]

  Vjeshta ka rritur numrin e turisteve ne natyren e bukur dhe peizazhin shqiptar. Se fundmi punonjesit specialiste te guidave malore ne Administraten e Zonave te Mbrojtura te Beratit theksuan se qindra turiste te huaj kane vizituar destinacionet natyrore te Beratit.Punonjesit e kesaj administrate çdo dite jane ne aktivitet ne qendren e tyre te Pritjes […]

  Rriten shpenzimet ne sektorin turistik ne Itali. Te dhenat i sjellin autoritetet e turizmit ne vend. Rritja e shpenzimeve eshte vene re nga ana e turisteve qe kane vizituar Italine ne periudhen janar-shtator te ketij viti. Ne kete periudhe shifra e fitimeve nga shpenzimet e turisteve llogaritet me rreth 15 miliarde euro, rritje kjo […]

  Ministria e Infrastruktures dhe Energjise ka bere publike numrin e udhetareve ne aeroportin “Nene Tereza” per muajt Janar-Gusht. Ajo qe vihet re eshte nje rritje prej 60% te numrit te udhetareve qe kane hyre ne Shqiperi. Gjate kesaj periudhe numri total i pasagjereve ne aeroport ka arritur ne afro 2 milione. Shifrat pritet te […]

  Bukurite natyrore te Parkut Kombetar te Qafe-Shtames po terheqin gjithnje e me shume vemendjen e turisteve te huaj.Ditet e fundit dhjetra turiste gjermane vizituan kete park, i cili ofron nje mozaik natyror dhe kulturor. Turistet gjermane te apasionuar pas çiklizmit kaluan disa ore aventure ne masivin pyjor te parkut, . Mes nje natyre te virgjer […]


Current track

Title

Artist