Travel news

Po zhvillohet ne Frankfurt nje prej organizimeve me te rendesishme te industrise se takimeve dhe eventeve , panairi i turizmit IMEX 2018. Ky event tradicional per Frankfurtin mbahet ne qendren e ekspozitave te qytetit me pjesmarrjen e me shume se 3500 ekspozitoreve nga 150 vende te cilet paraqesin produktin e tyre perpara vizitoreve. Gjate panairit […]

Sipas te dhenave te fundit te INSTAT, çmimet ne sherbimet e akomodimit jane gjithnje ne trend rrites. Ne vjeshten e vitit te kaluar, per te lehtesuar sherbimet e turizmit, qeveria ka reduktuar TVSH-ne ne sherbimet e akomodimit dhe furnizimit ne 6% nga 20% qe ishte me pare. Por rritja e çmimeve te hotelerise eshte duke […]

Shqiperia dhe Serbia nenshkruan dje marreveshjen per oferte te perbashket turistike per vendet e treta. Fale kesaj marreveshjeje te nenshkruar  ne Beograd nga ministri i Turizmit dhe Mjedisit ne Shqiperi dhe ministri i Turizmit ne Serbi do te mundesohet bashkepunimi mes dy vendeve kryesisht ne fushen e turizmit. Promovimi i perbashket mes Shqiperise e Serbise […]

Marredheniet midis Rusise dhe Turqise po ecin gjithnje e me perpara dhe dy vendet kane vendosur qe 2019 ta percaktojne si Vitin Kulturor midis tyre. Kete gje e ka njoftuar ambasadori rus ne Turqi. Nje program intensiv me aktivitete kulturore eshte pergatitur ne te dy vendet qe synon te promovoje vlerat kulturore te Rusise ne […]

Kina burimi me i rendesishem per shpenzimet turistike ne bote!   Statistikat nga Organizata Boterore e Turizmit e Kombeve te Bashkuara tregojne se Kina ishte burimi me i rendesishem i tregut per shpenzimet turistike ne vitin 2017. Organizata njoftoi se ne vitin 2017, turistet kineze shpenzuan gjithsej 258 miliarde $ ne udhetimet turistike nderkombetare.Shifrat e […]

“Lezha Gatuan” , festivali qe promovon qytetin per turistet Gastronomia eshte vene ne qender te vemendjes per te promovuar qytetin e Lezhes kete periudhe. Festivali i Gastronomise “Lezha Gatuan”, pritet te promovoje ne qytetin verior, kete vlere te spikatur te zones. Restorante, kuzhiniere, prodhues dhe te apasionuar pas kuzhines do te sjellin produktin lokal ne […]

Rritet numri i turisteve ne Mal te Zi! Ne Mal te Zi turistet po vijojne te shtohen me afrimin e sezonit turistik. Kete e kane konfirmuar autoritetet e sektorit turistik te vendit pas nje studimi ne lidhje me shifrat e prenotimeve te bera per muajit janar – mars ne kete destinacion. Sipas te dhenave numri […]

Valencia, qyteti me i mire europian per t’u vizituar me femijet! Valencia eshte shpallur qyteti me i mire europian per t’u vizituar me femijet ne vitin 2018. Destinacioni turistik ne bregun lindor te Spanjes, eshte cilesuar ideal per femijet. Vleresimin e ka bere websitti i specializuar per udhetimet turistike per femije Bimboinviaggio. Sipas nja artikulli […]

Spanja dhe Greqia kryesojne rezervimet per kete sezon veror!   Spanja dhe Greqia duket se jane destinacionet qe do te mbizoterojne ne zgjedhjet e turisteve per kete vit. Nje raport i fundit i Thomas Cook tregon se ne Europe rezervimet me te shumta early booking kane shkuar per keto dy vende per shkak te bukurive […]

Turqia nder vendet me me shume “flamuj blu” ne plazhe! Turqia eshte renditur ne vend te dyte te listes se vendeve me numrin me te madh te plazheve te pajisur me flamurin blu pas Spanjes. Me flamurin blu ne Turqi jane certifikuar plot 436 plazhe. Fondacioni Nderkombetar per Edukimin Mjedisor, i ka dhene kete certifikate […]


Current track

Title

Artist