Shqiperi

  Nje ekip i National Geographic Explorer ka perzgjedhur Projektin Nivica si pjese e serive dokumentare te ketij televizioni, te titulluar “Vende qe Frymezojne”.Ekipi po xhiron ne malesite e thella te Kurveleshit per te dokumentuar jo vetem jeten dhe natyren e kesaj zone te panjohur por edhe perpjekjet qe po behen per te krijuar nje […]

  Shqiptaret jane shquar nder vite si “qejflinje” pas veshjeve dhe kepuceve. Sipas nje studimi interesant nga INSTAT duket se shqiptaret nuk e kane humbur traditen per t’u veshur bukur dhe konkurrojne per shpenzimet edhe me qytetaret e Bashkimit Europian. Korçaret kryesojne listen per sa i perket shpenzimeve per veshje dhe kepuce, sipas te dhenave […]

  Turizmi arkeologjik po zhvillohet shume vitet e fundit ne vend. Durresi mban vendin e pare ne kete aspekt. Arkeologet nenujore qe nga fillimi i viteve 2000 kane zbuluar ne gjirin detar te Durresit rreth 15 relikte anijesh te lashta.Gjiri detar i Durresit eshte nje “hambar” me objekte arkeologjike, te cilat sqarojne nje periudhe gati […]

  Flukset e udhetimeve ajrore me charter po pesojne rritje te ndjeshme nga viti duke dominuar tregun e fluturimeve nga Aeroporti Nene Tereza drejt destinacioneve te tjera. Sipas te dhenave zyrtare fluksi e levizjes se pasagjereve qe udhetuan me fluturime charter gjate muajit gusht ishte 81 mije, duke zoteruar rreth 21 per qind te tregut […]

  Rritet vemendja ndaj profesionalizmit ne sherbimin e turisteve te aventures ne vendit tone. 20 kandidateve nga Tirana, Berati, Skrapari, Permeti dhe Elbasani te trajnuar sipas standardeve nderkombetare iu shperndane certifikatat, per te punuar si instruktore rafting. Certifikatat u shperndane nga federata shqiptare e rafting dhe ministri i Turizmit dhe Mjedisit, Blendi Klosi si investim […]

  Ministria e Turizmit dhe Mjedisit synon krijimin e paketave te perbashketa turistike qe e vendosin Shqiperine ne vemendjen e tregjeve Europiane dhe atyre Aziatike. Turizem gjithevjetor dhe turizem si destinacion ne rajon, ky ishte qellimi i takimit te ministrit te Turizmit dhe Mjedisit, Blendi Klosi me 3 ministrat homologe te Sllovenise, Kroacise dhe Malit […]

  Plani per zhvillimin e turizmit ne vend do te fokusohet ne 4 drejtime kryesore, qe lidhen me bashkepunimin me pushtetin vendor, permiresimin e sherbimeve, investime ne infrastrukture dhe marketing”. Diten e djeshme  ne nje dalje per mediat ministri Blendi Klosi publikoi hapat qe do te ndermerren per arritjen e sfides, qe Shqiperia te vizitohet […]

  Vjeshta ka rritur numrin e turisteve ne natyren e bukur dhe peizazhin shqiptar. Se fundmi punonjesit specialiste te guidave malore ne Administraten e Zonave te Mbrojtura te Beratit theksuan se qindra turiste te huaj kane vizituar destinacionet natyrore te Beratit.Punonjesit e kesaj administrate çdo dite jane ne aktivitet ne qendren e tyre te Pritjes […]

  Kompania britanike “Thomas Cook”, e njohur per ofrimin e sherbimeve te udhetimit ne vendet me atraktive turistike ne Europen Veriore, e ka futur Shqiperine si nje destinacion te ri turistik per veren e vitit 2019. Kryeministri i vendit  i pranishem dje ne mbremje, ne ceremonine e prezantimit te sherbimeve qe “Thomas Cook” do te […]

  Automjetet qe jane prodhuar me shume se 10 vjet me pare dhe per makinat e reja, ato qe nuk permbushin normen EURO 5 dhe lart, nga 1 janari nuk do te lejohet qe te hyjne ne Shqiperi nga jashte. Eshte prezantuar se fundmi projektvendimi “Per masat kunder ndotjes se ajrit nga shkarkimet e mjeteve […]


Current track

Title

Artist