Supervullkani japonez rrezikon jetet e 100 milione njerezve

Written by on 30/03/2018

Supervullkani japonez rrezikon jetet e 100 milione njerezve

Nje vullkan nen uje, qe shpertheu 7300 vite me pare larg brigjeve te Japonise ne ishullin Kyushu, mund te aktivizohet serish. Shkencetaret kane zbuluar prova te nje kupole gjigante me llave ne ndarjen e rrenuar te magmes te Kikai. Ata besojne se hapesira permban 32 km kub magme, nderkohe qe shtremberimet ne siperfaqe tregojne qe kupola po rritet. Kupola me llave eshte aktualisht 6.2 milje e gjere dhe 600 metra e gjate. Shkencetaret thone se nje shperthim i supervullkanit mund te ndodhe papritur, dhe nese ndodh, mund te rrezikoje jeten e 100 milione njerezve e te shkaktoje nje “dimer vullkanik”.

Tagged as

Reader's opinions

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *Current track

Title

Artist