Studimi: Robotet do te zevendesojne gjysmen e detyrave ne pune brenda vitit 2025!

Written by on 17/09/2018

 

Zhvillimi i teknologjise po kthehet ne nje rrezik serioz per njerezimin.  Sipas studimit me te fundit te Forumit Ekonomik Boteror,  thuhet se robotet do te kryjne me shume se “gjysmen e detyrave aktuale ne vendet e punes” deri ne vitin  2025. Ne raportin e fundit vleresohet se 52 perqind e te gjitha detyrave, pothuajse dyfishifi i normes aktuale do te perfundohen nga makinat, duke zhvendosur pothuajse 75 milion njerez nga vendi i punes. Robotet do te zevendesojne njerezit ne sektorin e menaxhimit te klienteve, kontabilitetit, postes dhe ata industriale.

Tagged as

Reader's opinions

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *Current track

Title

Artist