Sot Halloween, tradita dhe shpenzimet per festen!

Written by on 31/10/2018

Sot eshte data 31 tetor dhe tashme mbare bota e di se eshte festa e Hallowen. Emri i  Halloween eshte interpretimi modern i All Hollows’ Eve te Irlandes, apo Dita e te gjithe Shenjtoreve. Kjo feste teper e lashte mberriti ne SHBA se bashku me emigrantet  irlandeze  dhe hodhi rrenje per te vuajtur tani nje transformim radikal.Tashme kjo feste eshte nder me te medhate ne SHBA pas Festes se Falenderimeve, 4 korrikut dhe Krishtlindjeve. Simbol i festes jane kostumet e frikshme, kungujt dhe lojrat e ndryshme. Sipas Federates Kombetare Amerikane te Shitjeve me Pakice, vitin e shkuar, me shume se 179 milione amerikane festuan Halloween, ndersa shpenzimet per artikujt qe i takojne kesaj feste arriten ne 3.14 miliarde dollare. Edhe ne vendin tone Halloween nga viti ne vit po merr permasa te medha ku sipas Instat po shpensohet gjithnje e me shume ne artikujt pjese e festes dhe sidomos per kostumet e dekoret.


Reader's opinions

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *Current track

Title

Artist