Skandal per British Airways, vidhen te dhenat e kartave te 380 mije klienteve te linjes!

Written by on 07/09/2018

 

Linja ajrore britanike, British Airways, raportoi se te dhenat personale dhe financiare te qindra mijera klienteve qe kane rezervuar online ne javet e fundit jane vjedhur.  Vjedhja ndodhi gjate nje nderhyrjeje ne te dhenat, qe preku rezervimet e bera ne faqen online te kompanise dhe ne aplikacion, ne periudhen 21 Gusht – 5 Shtator. Sipas raportimit, 380,000 pagesa me karta jane ndikuar. Presidenti i British Airways, Alex Cruz, kerkoi ndjese per ndodhine, qe u shkaktua nga aktivitete kriminale dhe ka premtuar se do te kompesoje te gjithe konsumatoret e prekur. Linja ajrore kerkoi gjithashtu ndjese ndaj konsumatoreve ne nje faqe te plote ne te perditshmen britanike Metro.Ne muajin Maj te vitit 2017, kompania pesoi nje deshtim gjigant te sistemit kompjuterik,  gje qe bllokoi 75,000 kliente ne aeroportin me me fluks te Europes.


Reader's opinions

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *Current track

Title

Artist