Shtëllunga tymi dhe rrjedhje llave, ja pasojat nga shpërthimi i vullkanit në Siçili

Written by on 14/12/2020

Në Siçili ka shpërthyer vullkani Etna, ndërsa prej tij ka nisur të dalë edhe llava. Aktiviteti vullkanik nga krateri jug-lindor i Etnas u regjistrua për herë të parë dje në orën 21:20 ndërsa brenda gjysmë ore, intensiteti i shpërthimit u rrit nga mesatare në të lartë. Sipas Qendrës Këshillimore të Hirit Vullkanik, Krateri prodhoi burime llave deri në 100 metra të larta dhe shtëllunga hiri që u ngritën në një lartësi rreth 5 km.


Current track

Title

Artist

Background