Shqiperia ne vjeshte, ja vendet me te bukura per tu vizituar nga veriu ne jug!

Written by on 27/08/2018

Shqiperia ne vjeshte, ja vendet me te bukura per tu vizituar nga veriu ne jug!


Ka nje mori arsyesh qe provojne se vjeshta eshte sezoni me i bukur dhe frymezues i vitit. Me miliona ngjyra mbreselenese te natyres dhe gjethet e rena e bejne ate te pelqyeshme pothuajse nga te gjithe.

Nese kerkoni te kaloni pushimet te qeta, relaksuese e plot te papritura, natyrisht vendin ideal do ta gjenit ne nje nga fshatrat me terheqese shqiptare, nga veriu ne jug,  te cilat i propozojme per keta muaj te vjeshtes 2018.

Natyra e mrekullueshme, ajri i paster, ushqimi karakteristik, shtepite e bukura, mikpritja dhe larmia mbreselenese e mjediseve te ketyre fshatrave do t’ju shoqerojne kudo ne keto fshatra anembane Shqiperise.

Vermoshi/Kelmend


Vermoshi, pika me veriore e Shqiperise, nje fshat malor i Alpeve perendimore, qe ndodhet 95 km ne veri te Shkodres ne krahinen e Kelmendit. Bukuria e natyres shfaqet qe ne Qafen e Rrapshit, ku peizazhi i bukur malor pershkohet nga gjarperimi i kristalte i Lumit te Cenit.

Vermoshi ndodhet ne nje pllaje 1,100 m mbi nivelin e detit dhe rrethohet nga faqe te thepisura plot gjelberim.

Ngjitjet malore, shetitjet apo edhe peshkimi i troftes se eger jane disa nga menyrat me terheqese per te shijuar qendrimin ne bukurite e fshatit alpin. Fshati spikat per bulmetrat karakteristik dhe natyrisht mikepritjen proverbiale te gjithe zones se Kelmendit.

Valbona/Tropoje


Valbona, nje fshat alpin qe ndodhet 25 km nga Bajram Curri ne luginen e Valbones, ne pjesen lindore te Alpeve te Shqiperise.

Fshati Valbone ose siç quhet ndryshe, Selimaj, eshte qendra me e rendesishme e banuar e lugines dhe njeherazi njera nga pikat turistike me terheqese te Shqiperise se veriut.

Kullat karakteristike dhe natyra e paperseritshme e lugines se Valbones jane ne nje harmoni mbreselenese, ku madheshtise se natyres i eshte pershtatur dora e njeriut me banesat shekullore prej guri.

Bujtinat e kendshme, ushqimi tradicional: mazja, flija, mjalti, djathi apo mishi, peizazhet magjepsese alpine, uji i kthjellet e Valbones, perendimet e mrekullueshme apo edhe thjesht ashpersia e natyres, mundesite per ngjitje malore, udhetimet aventureske me kanoe, shetitjet e paharrueshme pergjate Valbones, burimet e mahnitshme te lumit, gjithçka e ben Valbonen, lumin dhe fshatin, nje nga destinacionet me te veçanta te Ballkanit.

Thethi/Shkoder


Thethi ndodhet 70 km larg Shkodres, ku rruga kulmon ne 2000 metra lartesi ne Qafen e Terthores.

Fshati i bukur alpin rrethohet nga male te larta qe arrijne deri ne 2,500 m lartesi dhe ofron pamje te mrekullueshme brenda e perreth tij ku kullat shekullore tanime te restauruara e te rikthyera ne bukurine e tyre origjinale, mirepresin qindra e qindra turiste vendas e te huaj.

Kulla e Koçekeve dhe sa e sa kulla te tjera jane deshmi te gjalla te historive te shekujve.

Teksa largohesh nga qendra e fshatit drejt bukurive te tjera alpine, kullat e lagjes se Grunjasit, lagjes me te vjeter te Thethit, te shpien mes lartesish te thepisura drejt ujevares se Grunjasit, qe ndodhet ne 900 m lartesi, tek ura e vjeter prej druri me nje pamje te mrekullueshme ku lumi humbet mes shkembinjve malore.

Natyra e larmishme alpine e Thethit ofron mundesine e ngjitjeve malore, peshkimit apo thjesht shetitjeve relaksuese.

Natyra e bukur, fauna e pasur, arkitektura alpine, ushqimet karakteristike, ku trofta e eger natyrisht nuk mund te lihet pa u shijuar, relaksi, gjithçka e ben Thethin nje atraksion turistik te paperseritshem edhe ne keta muaj te vjeshtes.

Lini/Pogradec


Lini, nje fshat i mrekullueshem gadishullor qe ndodhet ne brigjet perendimore te Liqenit te Ohrit, 22 km nga qyteti i Pogradecit.

Rrugina te bukura, ku ngrihen shtepi karakteristike me gure e tulla, shtepi qe lartohen buze ujit, oborre me pjergulla, nje mjedis i mrekullueshem, ku liqeni dhe fshati jane pjese te pandara nga njeri-tjetri.

Bazilika e fshatit, nje ngrehine e shekullit te 7-e pas Krishtit, mozaiket e hershem, historia qindra vjeçare, kuzhina karakteristike, ku peshku ze vendin kryesor, dhe natyrisht liqeni dhe bukurite e arkitektures dhe rruginave jane atraksionet e veçanta te fashatit gadishullor qe e bejne Linin nje destinacion te paevitueshem per te gjithe ata qe kerkojne relaksin dhe largimin nga e perditshmja e jetes se qytetit.

Voskopoja/Korçe


Voskopoja, nje nga qendrat me te rendesishme te historise se Ballkanit, ndodhet rreth 21 km nga qyteti i Korçes.

Fshati ngrihet mbi nje pllaje ne 1160 metra mbi nivelin e detit.
8 nga 27 kishat mesjetare te Voskopojes kane mbetur ende ne fshat: Manastiri i Shen Prodhomit, Kisha e Shen Kollit, Kisha e Shen Thanasit apo Kisha e Shen Ilias, ku mund te admironi pikturat e mrekullueshme murale te piktoreve te famshem korçare si David Selenica apo vellezerit Zografi.

Bukurive te natyres, historise se pasur, kishave me arkitekturen dhe artin e tyre u shtohen edhe hotelet dhe shtepite e bukura qe ofrojne kushte te pershtatshme per te gjithe ata qe duan te kalojne pushime te veçanta larg zhurmes dhe ritmit marramendes te qytetit ne kete sezon te vjeshtes.

Dardha/Korçe


Nje fshat i mrekullueshem malor qe ndodhet 20 km ne juglindje te Korçes e qe ngrihet ne 1,350 m lartesi.

Bukuriteve arkitekturore u shtohen edhe mjediset e bukura tradicionale te interiereve te shtepive, bukurite e natyres brenda e perreth fshatit, por natyrisht edhe ushqimi karakteristik, ku lakrori i shijshem i shoqeruar me rakine e kumbulles apo me dhallen dardhare eshte nje atraksion i paevitueshem i identitetit te fshatit.

Ne fundjave, fshatit i rikthehet gjalleria, pasi shume banore te Korçes apo rrethinave, si edhe vizitore nga Tirana apo qytete te tjera preferojne ta kalojne fundjaven ne Dardhe.

Benja/Permet


Nese shkoni ne Permet, qytetin e luleve, shtepive te vjetra karakteristike dhe kishave te bukura mesjetare, natyrisht qe nje destinacion i paevitueshem eshte Benja, qe ndodhet vetem 3 km larg Permetit.

Shtepite e bukura, kisha ortodokse e shekullit te 18-e, natyra e virgjer dhe ujrat termale e kane kthyer Benjen ne nje destinacion te mrekullueshem turistik gjithevjetor.

Ura e gurte e Kaikut mbi lumin e Langarices eshte nje atraksion tjeter i bukur qe paraprin bukurine e te papriturave te kanioneve te Langarices.

Benja natyrisht qe njihet edhe per ushqimet karakteristike permetare qe u japin shije diteve tuaja te paharrueshme ne kete perle te mirefillte te Permetit.

Fterra/Vlore


Fterra ndodhet 10 km ne verilindje te Borshit, ne krahinen e Kurveleshit.

Me ndarjen e re territoriale, Fterra ben pjese ne Bashkine e Himares. Fshati ndodhet ne lartesi 200 – 250 m mbi nivelin e detit. Shtepite karakteristike ngrihen mes nje peizazhi te gjelberuar e faqesh malore.

Shtepite e gurta mbulohen me pllaka guri, nje tradite thuajse unike e fshatit e ruajtur ne shekuj. Portat e tyre kane mbulese guri dhe rrethohen nga korniza guri.

Ne oborret e shtepive rriten lule, fruta dhe perime. Ambientet shtepiake ruajne qilimat e prodhuara me dore nga banoret e fshatit.

Nese deshironi te shijoni bukurite e natyres dhe fshatit, te zbuloni shpellat e paeksploruara, te pini ujin e burimeve, te perhumbeni ne jeten fshatarore apo thjesht te largoheni per disa dite nga jeta e qytetit, Fterra eshte nje destinacion krejt i veçante ne kete sezon vjeshte.

Tagged as

Reader's opinions

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *Current track

Title

Artist