Shqiperi, performanca ne transportin ajror me e dobet se fqinjet!

Written by on 10/05/2018

Shqiperia mund te kete regjistruar nje rritje prej 52 mije udhetaresh ne transportin ajror gjate tre muajve te pare te ketij viti, por kjo eshte nje shifer e pamjaftueshme per te konkurruar performancen e aeroporteve te tjere ne Europe.Per muajin Mars, pasagjeret ne Rinas u rriten me vetem 9.2%, duke e renditur Shqiperine ne vendin e 26-te ne klasifikimin e Keshillit Nderkombetar te Aeroporteve per Europen. Momentin me te kenaqshem po e kalojne aeroportet ne Turqi, te cilat po perfitojne nga rikthimi i turizmit ne vend, por edhe aeroporte si “Adem Jashari” i Prishtines dhe Aeroporti Nderkombetar i Shkupit. I vetmi aeroport kryesor ne rajon, te cilin “Nene Tereza” ka mundur ta kaloje ne performance eshte ai “Nikola Tesla” ne Beograd, i cili megjithate ka regjistruar 1 milione pasagjere ne tre muajt e pare te vitit.


Reader's opinions

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *Current track

Title

Artist