Shperthimi i Entas, dhjetra te plagosur dhe deme ne sitet arkeologjike!

Written by on 26/12/2018

Vullkani i Etnas qe shpertheu ne fillim te kesaj jave u trondit nga një tërmet me magnitudë 4,8 ballë Righter dje në mbrëmje, duke shkaktuar dhjetra të plagosur lehtë, rrëshqitje të tokës dhe dëmtime në godinat e vjetra.Sipas Institutit Kombëtar italian të Gjeofizikës dhe të Vullkanologjisë tërmeti ndodhi në mes të natës në një thellësi prej vetëm një kilometër. Kjo është ngjarja sizmike më e fuqishme që prej fillimit shpërthimit te vullkanit ndersa vec personave te plagosur qe po marrin ndihmen mjeksore autoritetet kane bere me dije se ka pasur demtim edhe te monumenteve ne sitet arkeologjike te Katanias.


Reader's opinions

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *Current track

Title

Artist