Shperthen serish vullkani ne Hawai!

Written by on 18/05/2018

Nje tjeter vale shperthimi nga vullkaniKilauea” ne Hawai ka shperndare sasi te shumta hiri ne nje perimeter prej mbi 9 kilometrash  ndersa banoret e ishullit u paralajmeruan te gjenin strehim, pasi rete e dendura te tymit pushtuan zonen.Shperthimi u regjistrua rreth ores 04:15 me oren lokale. Stafi qe mbante ne vezhgim vullkanin eshte  evakuuar.  Llava qe ka dale gjate dy javeve te fundit ka shkaterruar te pakten 26 shtepi dhe 10 struktura te tjera. Krateri ndodhet brenda Parkut Kombetar te vullkaneve te Hawait, i cili eshte mbyllur qe nga 11 maji dhe ishte ne gjendje gatishmerie. Zyrtaret thane se fatmiresisht nuk presin qe ky shperthim te jete vdekjeprures.


Reader's opinions

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *



Current track

Title

Artist