Shitjet e smartphoneve do te rriten me futjen e 5G!

Written by on 01/06/2018

Shitjet boterore te smartfoneve pritet te bien serish kete vit, para se te regjistrojne nje rritje te ndjeshme vitin qe vjen fale teknologjise 5G, sipas nje studimi te kabinetit te specializuar ne kete sektor, “International Data Corporation”. Kjo renie pritet te jete 0,2% ne vitin 2018, me 1,4 trilione pajisje te shitura. Studimi parashikon me pas nje rritje ne vitin 2019 me 3% ne vit, duke arritur 1,6 trilione smartfone te shitur ne vitin 2022. Renia e regjistruar ne vitin 2017 vjen kryesisht per shkak te tregut kinez, qe ka rene me 4,9%. Ne te kundert, India eshte nje treg ne zgjerim, qe pritet te kete nje rritje prej 14% kete vit dhe 16% vitin e ardhshem.

 


Reader's opinions

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *Current track

Title

Artist