Shitet ne ankand vera e vitit 1774!

Written by on 28/05/2018

Nje shishe vere qe daton ne vitin 1774 eshte shitur ne nje ankand ne Frande per nje shume rekord prej 103.700 €. Vera Vin Jaune vjen nga rajoni lindor i Jura dhe eshte prodhuar duke perdorur rrush te vjelur gjate mbreterimit te Mbretit Luigi XVI. Ne te njejtin anakand, nje tjeter shishe vere me te njejten date prodhimi u shit per 76,250 € ndersa nje shishe e trete u shit per 73,200 €. Te tre shishet e veres u prodhuan nga Anatoile Vercel. Besohet se eshte nje nder vererat me te vjetra ekzistuese ne bote. Bleresit e veres ishin kanadeze.

 


Reader's opinions

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *Current track

Title

Artist