SHBA teston armet me lazer ndersa Rusia ato hipersonike!

Written by on 17/05/2018

SHBA dhe Rusia kane rritur perpjekjet dhe shpenzimet per te ngushtuar hendekun e fuqise ushtarake te njera tjetres.Ushtria amerikane dhe Lockheed Martin punojne prej vitesh tashme ne ndertimin e armeve te se ardhmes. Behet fjale per topat qe godasin me lazer.Pa zhurme dhe me nje saktesi 100 per qind, keto arme jane testuar se fundmi dhe brenda pak vitesh, besohet se do t’i vendosen Pentagonit ne sherbim. Armet me lazer jane testuar me mjete ajrore te telekomanduara, mjete te blinduara tokesore dhe detare. Nga ana tjeter arma hipersonike e Rusise qe mund te godase kudo ne bote brenda pak minutave do te jete gati deri ne vitin 2020. Ajo quhet Avangard dhe mund te udhetoje 20 here sa shpejtesia e zerit.

 


 


Current track

Title

Artist

Background