SHBA, 13 akuza ndaj Huawei, kompania nuk i pranon!

Written by on 29/01/2019

SHBA, 13 akuza ndaj Huawei, kompania nuk i pranon!

Departamenti amerikan i Drejtesise ka ngritur 13 akuza kunder gjikantit te teknologjise kineze Huawei dhe zyrtarit te saj financiar, Meng Whanzou.Nder akuzat jane ato per mashtrim bankar, pengim i drejtesise dhe vjedhja e teknologjise nga kompani te tjera amerikane. Zonja Meng u arrestua ne Kanada muajin e kaluar ne nje kerkese te SHBA.Rasti ka tensionuar marredheniet midis Kines, Kanadase dhe SHBA.  Nga ana e tij Gjiganti kinez i telekomit Huawei ka mohuar te kete bere gabim, pasi prokuroret e SHBA paraqiten nje mori akuzash kriminale kunder firmes. Huawei gjithashtu ka hedhur poshte pretendimet penale kunder zyrtares se tij financiare Meng Wanzhou.

 


Reader's opinions

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *Current track

Title

Artist