Sera me e madhe ne bote do te hapet me 5 maj me 35 mije bime te ndryshme!

Written by on 04/05/2018

 

Sera me e madhe ne bote e cila mban plot 35, 000 mije bime te ndryshme pritet te hapet diten e neserme ne 5 maj, ne Londer  pas nje restaurimi pesevjeçar. Kjo sere eshte shtepia e bimeve me te rralla ne bote te cilat jane ne rrezik zhdukjeje dhe mirepret plot 1.35 milione njerez ne vit. Sera mbulon 300 hektare toke dhe vetem rinovimi i saj kushtoi 41 milione paund. Eshte atraksioni me i madh ne Londer dhe eshte pjese e Trashegimise Boterore te UNESCO. Gjate rinovimit te saj, bimet u pergjysmuan dhe kjo si pasoje e rritjes se tyre shume te madhe e cila bllokonte komplet driten. Hyrja ne seren me te madhe ne bote kushton 16 paund ne qofte se e blini bileten ne internet dhe 17 paund nese e blini ate ne porte.Nderkohe hyrja per femijet deri ne moshen 4-vjeçare eshte falas.


Reader's opinions

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *Current track

Title

Artist