Sa ton ushqime hidhen ne plehra cdo dite?

Written by on 19/04/2018

Sa ton ushqime hidhen ne plehra cdo dite?

Amerikanet hedhin ne plehra rreth 150 000 ton ushqime ne dite, ose e barasvlefshme me me shume se 400 gram per person, behet e ditur ne nje studim, duke saktesuar se frutat dhe perimet ishin produktet qe hidheshin me teper.Ky ushqim qe shkon i gjithi ne koshin e plehrave eshte kultivuar ne afro 7% te tokave bujqesore amerikane dhe mijera miliarda litra uje qe jane perdorur per prodhimin e tyre, sipas nje artikullit te publikuar ne gazeten “PLOS One”. Kjo korrespondon gjithashtu me 30% te kalorive qe konsumohen çdo dite nga çdo shtetas amerikan.  Frutat dhe perimet perbejne 39% te gjithe ketyre produkteve, te ndjekur nga produktet e qumeshtit (17%), mishit (14%) dhe dritherat (12%).Ne mesin e produkteve qe kane me pak mundesi per te perfunduar ne koshin e plehrave renditen patatinat, vaji, produktet me sheqer dhe pijet pa alkool.


Reader's opinions

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *Current track

Title

Artist