Ryanair kerkon “llogari” ne KE per humbjet nga grevat ne aeroportet europiane

Written by on 04/07/2018

Ryanair kerkon “llogari” ne KE per humbjet nga grevat ne aeroportet europiane

 

Kompania ajrore Ryanair ka perseritur thirrjet per Komisionin Europian per te ndermarre “veprime urgjente” mbi grevat e kontrollit te trafikut ajror pasi thote se ishte i detyruar te anuloje rreth 1,100 fluturime gjate muajit qershor.Transportuesi me baze ne Irlande tha se 210,000 pasagjere te saj iu anulua fluturimi gjate muajit te kaluar per shkak te grevave te punonjesve te aeroporteve ne Mbreterine e Bashkuar, Gjermani dhe France.Ne te njejten periudhe te nje viti me pare linja ajrore kishte anuluar 41 fluturime. Edhe ne muajin maj numerohen rreth 1 mije fluturime te anuluara, krahasuar me 43 raste te muajit maj ne  vitin 2017. Ryanair nuk eshte e vetmja linje ajrore qe ndjen ndikimin e grevave.Muajin e kaluar, kompania ajrore EasyJet beri te ditur se kishte anuluar gati 1,000 fluturime ne maj per shkak te grevave te kontrollit te trafikut ajror.


Reader's opinions

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *Current track

Title

Artist