Rusi 2018, FIFA publikon fitimet rekord te klubeve!

Written by on 05/12/2018

Edhe klubet u gezohen rritjes se fitimeve nga Kampionati Boteror i Futbollit 2018. FIFA beri te ditur se u ka shperndare 416 klubeve, te 63 federatave te ndryshme, per pjesemarrjen e lojtareve ne Kampionatin Boteror te Futbollit qe u zhvillua ne Rusi ne total 209 milione dollare. Klubet e UEFA-s kane perfituar pjesen me te madhe te te ardhurave, 78%, ose ndryshe 157,8 milione dollare. Nder Federatat kombetare dominon ajo e Anglise, me 37,4 milione dollare. Pas saj eshte Spanja, Gjermania, Italia dhe Franca. Pa dyshim, dhjete klubet qe kishin me shume lojtare ne ekipet perfaqesuese te Kupes se Botes dhe qe do te marrin edhe pjesen me te madhe te fitimeve jane klube te medha europiane. Manchester City renditet i pari, me 5 milione dollare. Klasifikimi vijon me: Real Madrid CF, Tottenham Hotspur FC, FC Barcelona, Paris Saint-Germain FC, Chelsea FC, Manchester United FC, Club Atlético de Madrid, Juventus FC dhe AS Monaco.


Reader's opinions

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *Current track

Title

Artist