Rritet trafiku ajror europian per muajin maj

Written by on 12/07/2018

Rritet trafiku ajror europian per muajin maj

Keshilli Nderkombetar i Aeroporteve per Rajonin Evropian ka bere te ditur se trafiku ajror ne Evrope eshte rritur me 6,1 per qind ne muajin maj krahasuar me te njejtin muaj te vitit te kaluar, perfshire nje ngritje prej gati 33 per qind ne qytetin turistik turk te Antalya-s. Sipas keshillit ne mujin maj rritjet me te medha te rajonit ishin ne aeroportet ne Gjeorgji,  Islande Mal te Zi, Rusi dhe dhe Turqi. Nder aeroportet qe priten me shume se 25 milione pasagjere ne vit ne muajin maj, aeroporti Antalya ne Turqi kryesoi me nje rritje prej 32,7 per qind nga viti ne vit, pasuar nga aeroporti i Lisbones, Moskes, Dublinit dhe Madridit. Raporti i trafikut te aeroporteve evropiane perfshin gjithsej 229 aeroporte, qe perfaqesojne me shume se 88 per qind te trafikut ajror evropian te pasagjereve.

 


Reader's opinions

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *Current track

Title

Artist