“Rough Guide”: Skocia, vendi me i bukur ne bote!

Written by on 16/11/2018

Lexuesit e “Rough Guide” votuan per “vendin me te bukur ne bote” duke e shpallur Skocine si vendi me terheqes dhe i bukur ne bote, madje duke mundur edhe Kanadane, ne listen e 20 vendeve te para. Ne liste, e cila perfshiu gjithashtu Zelanden e Re, Finlanden, Norvegjine dhe Afriken e Jugut, udhezuesi permend plazhet e egra, liqenet e thella dhe keshtjellat e larta si asryet pse Skocia ka marre vendin e pare ne klasifikim. Anglia fqinje u rendit ne numrin e 7 ne anketen e lexuesve dhe Uellsi u votua i 10-ti. Turizmi gjeresisht konsiderohet te jete kontribuesi kryesor i ekonomise Skoceze. Shtetet e Bashkuara te Amerikes, Holanda, Gjermania, Franca dhe Spanja perbejne tregun kryesor te vendit. 


Reader's opinions

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *Current track

Title

Artist