Reuters/ Bisedimet e SHBA me Kosovën dhe Shqipërinë për strehimin e afganëve!

Written by on 14/08/2021

Administrata amerikane, ka kërkuar edhe nga Shqipëria e Kosova që të strehojë afganët e lidhur me SHBA-në derisa të përfundojë procesi i miratimit të vizave të tyre amerikane. Sipas burimeve të agjencisë Reuters, Shtetet e Bashkuara i kanë ofruar Kosovës favore ekonomike dhe politike për marrjen e disa mijëra afganëve. Departamenti amerikan i Shtetit ka shpallur një program të ri i cili u mundëson mijëra afganëve mundësinë të zhvendosen si refugjatë në SHBA. Mijëra afganë që do të jenë pjesë e këtij programi por duhet të cohen në një shtet të tretë, ku mes vendeve te përmendura janë dhe Shqipëria e Kosova, dhe të presin për 12 deri në 14 muaj derisa të analizohet gjithë aplikacioni.

Radio Travel.al


Reader's opinions

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *Current track

Title

Artist