Qyteti i lashte grek ne shitje!

Written by on 18/05/2018

Tashme eshte e mundur qe te blini nje qytet te lashte grek plot me germadha per 8.3 milion dollar.Qyteti i lashte Bargylia eshte rreth 81.5 hektare dhe ka qene prone private qe nga viti 1927, por ka rene ne gjendje te mjerueshme. Arkeologet po shpresojne qe Ministria e Kultures dhe Turizmit e Greqise do te hyje dhe te bleje vendin per te mbrojtur objektet e varrosura atje.Nje germim i duhur arkeologjik kurre nuk eshte kryer ne Bargylia keshtu qe nuk dihet se çfare thesare qendrojne nen siperfaqen e tokes, por ka gjasa te gjenden gjera vertet te medha.Vendi u ngrit per shitje ne vitin 2015, por askush nuk e bleu ate. Kete here, çmimi eshte ulur me rreth 2 milione dollare.


Reader's opinions

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *Current track

Title

Artist