Qyteti antik i Orikut, 1800 turiste vendas e te huaj nga janari ne gusht

Written by on 07/09/2018

 

Qyteti antik i Orikut ne qytetin e Vlores, gjate periudhes janar-gusht 2018 eshte vizituar nga 1800 turiste vendas e te huaj. Sipas shifrave te publikuara nga Drejtoria Rajonale e Trashegimise Kulturore Vlore, gjate kesaj periudhe ka pasur nje trefishim te numrit te vizitoreve, ne krahasim me te njejten periudhe te vitit 2017.Qyteti antik i Orikut gjendet prane qytetit te sotem te Orikumit. Ai permendet nga autoret antike te shekullit te V p.e.r si port i rendesishem i Adriatikut. Sot qyteti i Orikumit eshte nje destinacion turistik teper i preferuar, per natyren e tij detare dhe malore, per historine dhe kulturen, per detin dhe plazhet ranore.


Reader's opinions

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *Current track

Title

Artist