Qytetet turistike me teknologjine me te larte ne bote!

Written by on 30/10/2018

Volagratis ka bere nje studim interesant se fundmi per te percaktuar 6 destinacionet turistike me teknologjine me te larte ne bote.Studimi eshte bere duke marre ne konsiderate karakteristika te ndryshme si perhapja e internetit dhe wi-fi, robotet ne sherbime te ndryshme apo risite teknologjike ne favor te turisteve. Ne vend te pare si qyteti me teknologjik turistik eshte renditur New York. Atje  interneti eshte i pranishem ngado. Ne “Big Apple” gjenden kudo kulla dixhitale me ekran gjigant, te cilat ofrojne Wi-Fi falas aty prane, mundesi per te rikarikuar smartphone nepermjet USB, harte te qytetit dhe sherbime te tjera. Ne thuajse te gjithe restorantet, baret, dyqanet dhe muzete gjenden Wi-Fi per te lundruar falas. Listen e pason Mynihu, ne aeroportin e te cilit mund te takoni robote simpatike qe do t’ju japin gjithe informacionet e nevojshme. Shangai pason ne vend te trete pasi atje duhen vetem tete minuta per te pershkuar me shume se 30 kilometra qe ndajne Aeroportin e Pudong nga stacioni Long Yang dhe kjo fale Shanghai Transrapid, treni super i shpejte me levizje magnetike. Canberra ne Australi vijon ne vend te 4 me teknologjine skanerave ne aeroporte.Nderkohe Londra vjen ne vend te 5 me chech-inin e automatizuar ne hotele. Vendin e 6 e mbyll Singapori qe kudo ka vene robot ne sherbim te mysafireve.


Reader's opinions

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *Current track

Title

Artist