Publikohen nominimet per Oscar, kryesojne “Roma”, “Bohemian Rhapsody” dhe “The Favourite”.

Written by on 22/01/2019

Publikohen nominimet per Oscar, kryesojne “Roma”, “Bohemian Rhapsody” dhe
“The Favourite”.
Nominimet per cmimet Oscar jane bere tashme publike mes kureshtareve qe mesuan ne
lidhje me emrat me te lakuar te ceremonise me te rendesishme te kinematografise qe kete
vit ka edicionin 91. Nominimet qe u shpallen ne Los Angelos sot perfshinin shume artiste
britanike kete vit dhe kryesuan aktoret qe kane luajtur role superheronjsh. Nominimet per
filmin me te mire shkuan per filmat Roma, A Star Is Born, BlacKkKlansman, Green Book,
Vice,Black Panther, The Favourite dhe Bohemian Rhapsody.  Nominimet per aktorin te
mire shkuan per Christian Bale (Vice), Rami Malek (Bohemian Rhapsody), Bradley
Cooper (A Star Is Born), Viggo Mortensen (Green Book) dhe Willem Dafoe (At Eternity's
Gate). Per aktoren me te mire u nominuan Olivia Colman (The Favourite), Glenn Close
(The Wife), Lady Gaga (A Star Is Born), Melissa McCarthy (Can You Ever Forgive Me?)
dhe Yalitza Aparicio (Roma) . Nje nga cudirat e nominimeve eshte mungesa e aktores
shume te perfolur Emily Blunt e cila shkelqeu me rolin e saj tek “Mary Poppins Returns. Sa
i perket regjizorit me te mire nominimet jane Alfonso Cuaron (Roma), Spike Lee
(BlacKkKlansman) , Pawel Pawlikowski (Cold War), Yorgos Lanthimos (The Favourite)
dhe Adam McKay (Vice).


Reader's opinions

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *Current track

Title

Artist