Priten rreth 3 mijë afganë në vend/ Rama: ‘’Dikur kemi qenë ne ‘’afganët’’ për Italinë’’!

Written by on 20/08/2021

Kryeministri i Shqipërisë Edi Rama ka dhënë intervistë në një media italiane për vendimin e tij për të pritur rreth 2-3 mijë afganë në Shqipëri.

“Historia jonë na e imponon këtë gjë. E kemi jetuar luftën dhe kemi ende kujtime të saj. Nëse Evropa është e dyzuar edhe për Afganistanin, është sepse s’e mbajnë mend historinë. Pritja e refugjatëve është detyrim i yni. Unë mbaj mend Millosheviçin, mbaj mend luftën, refugjatët, vdekjen, torturat. Ishim ne afganët dikur, për ju italianët”, ka deklaruar kryeministri Rama gjatë intervistës.

Radio Travel.al

People try to get into Hamid Karzai International Airport in Kabul, Afghanistan August 16, 2021. REUTERS/Stringer NO RESALES. NO ARCHIVES


Current track

Title

Artist

Background