Plovdiv, Kryeqyeteti Europian i Kultures per vitin 2019!

Written by on 14/01/2019

Plovdiv, Kryeqyeteti Europian i Kultures per vitin 2019!

 

Qyteti me i vjeter bullgar Plovdiv eshte peruruar zyrtarisht si Kryeqyteti
Europian i Kultures per 2019. Vendosur midis Ballkanit dhe Maleve
Rodopi, qyteti i dyte me i madh bullgar, pas kryeqytetit te Sofjes, ka
mbijetuar per mijera vjet ne udhekryqin midis Evropes Perendimore dhe
Lindjes se Mesme. Qyteti eshte I njohur edhe per diversitetin etnik. Rreth
350 ngjarje kulturore jane planifikuar ne Plovdiv kete vit, duke perfshire
nje ekspozite me fragmente te Murit te Berlinit per te shenuar 30 vjet qe
nga renia e saj. Aktivitetet dhe titulli qe ka marre kete vit Plovdivi do te
ndikojne edhe ne rritjen e numrit te turisteve ne shifra rekord kete vit.

 


Reader's opinions

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *Current track

Title

Artist