Piktura e vecante e Van Gogh shitet per nje cmim rekord ne ankand!

Written by on 05/06/2018

Nje pikture e Van Gogh kur ishte i ri u shit  per me shume se shtate milione euro ne Paris gjate shitjes se pare ne ankand ne France te nje vepre te piktorit holandez prej me shume se 20 vitesh. Sipas shtepise se ankandave “Artcurial”  vepra “Riparueset e rrjetave ne duna” e vitit 1882 u shit per 7,065 milione euro tek nje koleksionist amerikan, nderkohe qe kjo veper vleresohej midis tre dhe pese milione euro. Shitja e fundit ne ankand e nje pikture te Van Gogh ne Paris perkon ne mes te viteve 1990, dhe behet fjale per pikturen “Kopshti ne Auvres” qe arriti vleren e 10 milione dollareve.


Reader's opinions

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *Current track

Title

Artist