Pema e Krishtlindjeve me arka thyen rekordin per gjatesine!

Written by on 26/11/2018

Nje peme Krishtlindje rreth 18 metra e larte e kompozuar nga pirgje me arka druri te mbledhura ne menyre vullnetare ne qytetin e Geras, ne lindje te Gjermanise, ka thyer rekord boteror. nstituti gjerman i rekordeve RID e shpalli kompozimin e arkave si nje rekord te ri boteror per nga lartesia.Pema e Krishtlindjes ishte e larte 17,88 metra dhe u ndertua me 2 790 arka te perdorura pijesh.Me ane te ketij projekti pjesemarresin qe moren pjese ne ndertimin e pemes kerkonin te terhiqnin vemendjen ndaj varferise se femijeve ne Gjermani dhe rendesine e punes vullnetare.Rekordi i meparshem ishte 12 metra e 1 200 arka.


Reader's opinions

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *Current track

Title

Artist