Pelegrinazhi i Haxhit kete vit me 19 gusht, priten 2 milione pelegrine!

Written by on 17/08/2018

 

Dy milione myslimane llogaritet te mberrijne javen e ardhshme ne Arabine Saudite per pelegrinazhin e pervitshem te Haxhit.Eventit te rendesishem i bashkohen kete radhe edhe pelegrinet nga Irani, autoritetet e te cilit e kane bojkotuar ritualin keto vitet e fundit. Kete here Haxhi nis me 19 gusht dhe perfundon ne daten 24 te po ketij muaji. I konsideruar si nje prej 5 shtyllave te Islamit, ai eshte nje detyrim qe çdo mysliman duhet ta permbushe te pakten nje here ne jete. Kete vit, sauditet kane lançuar aplikacione, me te cilat synojne t’u vijne ne ndihme pelegrineve me te gjitha procedurat, duke nisur nga udhetimi e deri te kujdesi shendetesor.

 


Reader's opinions

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *Current track

Title

Artist