Pas “Tiangong 1”, nje tjeter laborator hapsinor kinez do te bjere ne Toke

Written by on 27/09/2018

 

Nje laborator i dyte hapesinor kinez pritet te hyje ne atmosferen e Tokes ne korrik te vitit 2019, per t’u shkaterruar ne menyre te kontrolluar.Lajmi vjen 6 muaj pasi laboratori i pare hapesinor i Kines, “Tiangong 1” pushtoi lajmet nderkombetare kur doli nga orbita dhe ra ne menyre te pakontrolluar. Ai ra ne jug te oqeanit Paqesor ne prill, duke u djegur kryesisht ne atmosfere, perpara se te binte ne uje.Laboratori hapesinor “Tiangong 2” ka qendruar ne orbite per dy vite, pasi u leshua ne vitin 2016. Sipas medies shteterore kineze, ai ka çuar deri ne fund 14 projekte dhe mbante nje ngarkese 600 kg.


Reader's opinions

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *Current track

Title

Artist