Pas me shume se 10 vitesh rinisin fluturimet direkte Greqi – Maqedoni!

Written by on 02/11/2018

Pas me shume se nje dekade pa lidhje te drejtperdrejte ajrore, Greqia dhe Maqedonia tashme kane rinisur fluturimet mes tyre. Dje u nis fluturimi i pare i drejtperdrejte nga Aeroporti nderkombetar i Athines drejt kryeqytetit maqedonas, Shkup. Zyrtaret e quajten kete nje moment historik ne lidhjet dypaleshe, me vendet qe duket se po ecin drejt zgjidhjes se mosmarreveshjes se hershme mes tyre ne lidhje me emrin e Maqedonise. Sherbimi, qe do te kryhet nga kompania me e madhe greke “Aegean Airlines”, do te ktheje fluturimet Shkup-Athine dy here ne jave. Me heret, udhetaret duhet te perballeshin me disa ore rruge me makine nga Athina ne Shkup, ose merrnin fluturime lidhese permes Stambollit apo Vjenes.Lidhja ajrore u nderpre ne vitin 2006, kur qeveria e atehershme e Maqedonise zgjodhi te emeronte Aeroportin e kryeqytetit “Aleksandri i Madh”.


Reader's opinions

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *Current track

Title

Artist