Parku me i madh i argetimit nis te ndertohet ne Arabine Saudite.

Written by on 30/04/2018

Parku me i madh i argetimit nis te ndertohet ne Arabine Saudite.

Arabia Saudite nisi zyrtarisht projekti i argetimit, i cili do te jete i pari i ketij lloji ne Mbreteri.Vetem nje ore larg nga Rijadi po ndertohet nje siperfaqe prej 334 kilometrash.Ky projekt do te perfshije, parqe te ndryshme ujore, sporte motorike, ngjarje kulturore dhe shtepi pushimi. Nje zedhenes tha se Qiddiya pret te terheqe 1.5 milione vizitore ne vit, kur te hapet faza e pare ne vitin 2022. Autoritetet kane raportuar se vetem kostoja e infrastruktures do te arrije deri ne 8 miliarde dollare. Projekti ka nje siperfaqe 2.5 here me te madhe se Walt Disney World, ose 100 here me e madhe se Central Park ne New York – synon te terheqe 17 milione vizitore deri ne vitin 2030.


Reader's opinions

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *Current track

Title

Artist